Kuidas kirjutada paremat dialoogi

Siin on kümme parimat dialoogiviga, mida olen näinud lugude ja romaanikirjutajate poolt - koos näpunäidetega, kuidas neid oma kirjutises parandada.

Ükskõik, kas kirjutate oma esimest lugu või lõpetate oma kolmanda romaani, vaadake oma dialoogi ja stseene tagasi ning proovige mõnda neist näpunäidetest.

Foto autor Kyle Glenn saidil Unsplash

1. Kontrollige, kas grammatika, kirjavahemärgid ja atribuudid on valed

Hankige Strunk and White'i koopia või minge oma lähimasse Interneti-brauserisse, et värskendada komade ja tsitaatide, hüüumärkide ja atribuutidega.

Siin on versioon stseenist, mis on täis igasuguseid vigu. Vaadake, kas saate neid kõiki märgata.

"Ma ei usu, et saan sellega hakkama," ütlesin. Vaatasin jalge alla kanjonisse. "Ma arvasin, et sa ütlesid, et oled seiklushimuline," irvitas ta. Haarasin reelingust enda püsimiseks: "Pidasin silmas seda, et mulle meeldis Etioopia toit ja aeg-ajalt tehtud õudusfilm." "Ma soovin, et te ütleksite midagi enne, kui me siia täiega välja sõitsime!". "Miks te isegi arvasite, et tahan esimesel kohtingul benji-hüppesse minna"? Küsisin, teades, et mu hääl piirneb hüsteerikaga. Tuul tugevnes ja sild, kuhu asusime, näis kõikuvat. "Te kõlasite lõbusalt", ütles ta, "nagu oleksite kõigest valmis." "Mul on lõbus." Ma nõudsin. Ta naeris. "Tulge siis," ütles ta ja haaras mu käest. "Hüppame koos." Kuid ma tõstsin end juba üle reelingute ja tagasi ohutuse juurde - "Mitte sinu elu peale."

Siin on parandatud versioon:

"Ma ei usu, et saan sellega hakkama," ütlesin. Vaatasin jalge alla kanjonisse. "Ma arvasin, et sa ütlesid, et oled seiklushimuline." Ta irvitas. Haarasin reelingust enda püsimiseks. "Pidasin silmas seda, et mulle meeldis Etioopia toit ja aeg-ajalt tehtud õudusfilm." "Ma soovin, et te ütleksite midagi enne, kui me siia täiega välja sõitsime!" "Miks te isegi arvasite, et tahan esimesel kohtingul benji-hüppesse minna?" Küsisin, teades, et mu hääl piirneb hüsteerikaga. Tuul tugevnes ja sild, kuhu asusime, näis kõikuvat. "Te kõlasite lõbusalt," ütles ta, "nagu oleksite millegi nimel valmis." "Mul on lõbus," rõhutasin ma. Ta naeris. "Tulge siis," ütles ta ja haaras mu käest. "Hüppame koos." Kuid ma tõstsin end juba üle piirde, ohutuse tagamiseks tagasi. "Mitte sinu elu peal."

2. Ärge kasutage sõna „öeldud” asemel liiga palju aeg-ajalt silte

"Me peaksime minema minema," hüüatas ta. "Ma pean leidma toidupoe nimekirja," hüüdis ta. “Hästi. Ma käivitan auto, ”vastas ta. "Ei, oota," õhkas naine. "See on kohe letis."

Aeg-ajalt sildid juhivad lugeja tähelepanu dialoogile, mida nad tähistavad. Need on nagu nooled, mis ütlevad lugejale: "See on oluline ja ebatavaline, nii et pöörake tähelepanu!" Liiga palju aeg-ajalt silte võib teie dialoogi üle koormata ja selle kaalu alla tõmmata. Kasutage neid mõistlikult tooni edastamiseks või oma tegelase kohta lisateabe saamiseks.

„Öeldu” peetakse tavaliselt nähtamatuks sõnaks, nii et kasutage seda vabalt nii tihti kui vaja - ja salvestage aeg-ajalt sildid hetkeks, mis nende kasutamist õigustab.

Siin on alternatiivne versioon rõhuasetusega kriipsuga:

"Me peaksime minema minema." "Ma pean leidma toidupoe nimekirja," ütles ta. Ta lõi klahve käes. “Hästi. Alustan autoga, ”ütles ta. "Ei, oodake," hüüdis naine võidukalt. "See on kohe letis."

(Vaata, see ei võida Pulitzeri auhinda, vaid see on lähtepunkt.)

3. Ärge kasutage liiga vähe silte

"Ma armastan sind." "Mis ikkagi on armastus?" "Tavaliselt on see lihtsalt kontseptsioon, kuid minu jaoks on see tõeline asi." "Kuidas sa saad nii kindel olla?" "Noh, ma arvan, et armastan sind," ütles ta. "Mõtled või tead?" "Nüüd pole ma nii kindel." "Millal sa kindel oled?" "Mul pole õrna aimugi."

Segaduses? Mina ka.

Märgistage oma dialoog piisavalt sageli, nii et lugejad ei lähe kunagi segadusse, kes millal räägib. See on eriti oluline, kui teie tegelaste hääled pole üksteisest väga erinevad.

4. Kuid ärge kasutage ka liiga palju silte

"Mis see on?" ta küsis. "Ma kuulsin teie korterist kostvat müra," ütles naine. "Millist lärmi?" ta küsis. "Kas sa tead, et sul pole siin kasse lubatud, eks?" ta küsis. "Meil ei ole kassi," ütles ta. "Peab olema olnud televiisor," ütles ta. "National Geographic," ütles ta. "Mingisugust dokumentaalfilmi?" ta küsis. “Täpselt nii. Suurte kasside kohta, ”rääkis ta. "Kõlas mulle väikese kassina," sõnas naine.

Ärge sildistage iga dialoogi rida. Kui olete hääle ja rütmi loomisel oma töö ära teinud, saab teie lugeja hõlpsalt vestluse voogu jälgida. Kaudse omistamise abil saate muuta mustri tempot ja segada lisateavet selle kohta, kuidas tegelased füüsilises ruumis liiguvad, mida nad mõtlevad, mida nad teevad jne.

Siin on ülaltoodud stseeni alternatiivne versioon:

"Mis see on?" "Ma kuulsin teie korterist kostvat müra," ütles naine. "Millist lärmi?" "Kas sa tead, et sul pole siin kasse lubatud, eks?" Ta üritas üle õla pimedasse korterisse piiluda, ehkki õnneks ei teinud tema kontsad talle mingit kõrguse eelist. Ta nõjatus ukseraami vastu ja silitas pilku tema vastu. "Meil ei ole kassi," ütles ta ja ristis käed, seejärel lõi need lahti. Pole vaja tunduda kaitsev. Ta tegi pausi. "Peab olema olnud teler." "National Geographic." "Mingisugust dokumentaalfilmi?" küsis naine kergekäeliselt, justkui oleks ta Netflixi soovitusi otsiv töökaaslane, mitte aga üürileandja, kellel oleks õigus teda, tema sõbrannat ja nende kassi televiisorit välja tõsta. “Täpselt nii. Suurte kasside kohta, ”rääkis ta. "Kõlas mulle väikese kassina."

5. Ärge lisage liiga palju kirjeldusi

"Ma armastan sind," ütles ta naise tervitades suure naeratuse näol. "Aitäh," ütles naine soojalt, võttis teda omaks ja suudles ta põske. "Ma tõin sulle lilli," sosistas ta hellalt kõrva. "Te ei peaks seda tegelikult tegema," sosistas ta leebelt.

Teie sildid peaksid töötama koos dialoogiga, et teie tegelastest huvitavat või olulist teavet paljastada. Iga stseeni lõpus küsige endalt, mida teie publik õppis - võite olla üllatunud, kui olete ka midagi ise õppinud. Võib-olla olete oma peategelase keskse motivatsiooni avastamisele lähemale jõudnud. Võib-olla olete avastanud, et neil on kindel jutt, kui nad valetavad. Suur osa sellest informatsioonist mullitab pinnale suuresti alateadlikult esimeses (või teises või kolmandas) mustandis. Teie ülesandeks on need alateadlikud valikud läbi sõeluda, ebaolulistest valikutest loobuda ja lihvida need, mida soovite tahtlikult oma valmis lugu lisada.

Tugeva dialoogi kirjutamise eesmärk on, et see edastaks sisu, tähenduse ja emotsioone tähenduslike kirjelduste abil.

Hea stseen on tasakaalus selle vahel, kui palju teie dialoog edastab, võrreldes sellega, kui palju teie kirjeldused sellele aitavad.

Siin on sama stseen, sama dialoogiga nagu ülal, kirjutatud uues ja ootamatus valguses. Pange tähele, kui paindlik on dialoog ja kuidas see võib omandada uusi tähendusvarjundeid, mis õõnestavad lugeja ootusi.

"Ma armastan sind," ütles ta. Ta silmad särasid küünlavalgel, kui ta seisis naise poole kirjaga ühes käes ja teises selja taga. "Aitäh," ütles ta silmi pöörates. "Ma tõin sulle lilli." Ta raputas talle karikakarde kimp. Kuidas ta oleks võinud teada? Kuidas ta oleks võinud teada tema surmavast allergiast? "Te ei peaks seda tegelikult tegema," tuiskas naine, kõri pingul. Ta seisis järsku, tool tabas seina taha. Ta oli lõksus.

6. Vältige edasi-tagasi dialoogi, mille füüsilisus pole piisavalt suur

"Vaadake aknast välja," ütlesin. "Sõidan, nii et vaatan alati aknast välja." "Ei, vaata mu aknast välja." "Kõik, mida ma näen, on mais," ütles ta. "Kas sa nägid seda?" "Näed mida?" "Midagi liigub mais." “See selleks. Niipea kui koju jõuame, viin teid optometristi juurde. ” "Mu silmanägemine sobib hästi, Frank." "Noh, ma ei näe midagi." “Seal see jälle on! Tundub - oh jumal, see on laps! ”

Väga vähese füüsilisuse või sisemusega dialoog võib tunda end häbistatuna. Maandage oma stseen füüsiliste detailidega, et rikastada lugeja kogemusi stseenist ja lähendada neid teie tegelastele, eriti kui teie stseeni visuaalsed komponendid suudavad paljastada teavet, mida dialoogi käigus ei edastata.

7. Ja vältige ka liiga ebaolulist füüsilisust

Kuid liiga palju ebaolulist füüsilisuse nimel rabab teie lugejat. Andke oma lugeja tähelepanu juhtimiseks piisavalt üksikasju. Mida sa tahad, et nad stseenis näeksid?

"Kas sa nägid seda?" Küsisin, surudes oma nägu auto kõrvalistuja küljeakna poole, nii et mu hing utsitas klaasi üles. Klaas oli küll külm, kuid minu iste oli mõnus ja soe, mis oli mõnus. Vaatasin, kuidas ta horisondi skaneeris, ilma et ta silmi teelt maha võtaks ja siis ta kehitas õlgu. "Näed mida?" "Midagi liigub maisis," ütlesin, osutades tee ääres asuvatele maisipõldudele. Otsisin tema näolt märki, et ta võtab seda tõsiselt. "Nii see on," ütles ta ja jälgis mu sõrmega oma silmaga suunda. "Niipea kui koju jõuame, viin teid optometristi juurde." "Mu silmanägemine on hea, Frank," ütlesin, istudes oma kohale. "Noh, ma ei näe midagi," ütles ta sõites endiselt. Ta karjus mulle otsa ja vaatas siis uuesti maisipõlde, justkui üritades varte vahel selgemalt näha. "Seal see jälle on!" Ma karjusin, pannes käed suu peale. Osutasin taas maisi. "Tundub - oh jumal, see on laps!"

8. Ärge hämmastage oma stseeni liiga ebaolulise interjööriga

"Kas sa nägid seda?" Ma küsisin. Ma olin mures, et mu abikaasa Frank ei võta minu küsimust tõsiselt - ta võttis mu küsimusi harva tõsiselt, eriti kui need olid seotud maanteede ja maastikega. Ma lootsin, et see pole üks neist aegadest. "Näed mida?" ta küsis. Mulle oli nüüd selge, et ta polnud näinud seda, mida ma oleksin maisi sees näinud. Võib-olla polnud ma isegi ise midagi näinud. Püüdsin meenutada kõike kuju kohta, mida arvasin, et olen hetk tagasi näinud, aga me sõitsime nii kiiresti. Napsutan pilku spidomeetrile. See luges 60 miili tunnis, mis oli minu arust kiire kahe väikese massiivse rukkivälja vahel asuva väikese maantee jaoks. Kuid võib-olla polnud see üldse nii kiire. Ma ei teinud palju sõitu, nii et ma ei saanud kindel olla. "Midagi liigub mais," ütlesin, leides oma hääle uuesti. Ma olin seal mõni hetk midagi näinud. Ma hakkasin nüüd närvi minema. Ma võisin tunda, kuidas mu peopesad muutuvad kleepuvaks ja mu särgi krae tihedaks. Tahtsin õhukonditsioneeri sisse lülitada, kuid siis meenus, et see on kukkunud ja väljas on juba üsna jahe. “See selleks. Niipea kui koju jõuame, viin ma teid optometristi juurde, ”ütles ta. "Mu silmanägemine sobib hästi, Frank." Vähemalt arvasin, et mu nägemine on korras. Oli tõsi, et olin kuuekümne viie aastane ja selles vanuses võis inimese nägemine kindlasti minema minema. Püüdsin mõelda tagasi oma viimasele silmaeksamile, kuid ei mäletanud, millal see oli. Ma ei tahtnud Franki käest küsida, sest see tõestaks lihtsalt tema seisukohta, välja arvatud see, et ma teadsin tõsiasja, et ka Franki mälu polnud see, mis vanasti. "Noh, ma ei näe midagi," muheles Frank. "Seal see jälle on!" Karjusin. Mu käed tilkusid nüüd higi basseinidest. Ma ei olnud seda hirmu tundnud, kuna mul oli neli aastat tagasi palutud tänupühade õhtusööki võõrustada ja unustasin kalkunit sulatada. See oli otsustavalt palju hullem. "Tundub - oh jumal, see on laps!" Ma vingusin. Ma soovin, et Frank oleks mind alguses kuulanud. Nüüd ma ei teadnud, mida edasi teha.

Teil pole vaja, et teie stseen jäädvustaks kõiki mõtteid, mis teie tegelasel on. Nii nagu liiga palju füüsilisust, võib ka liiga palju sisemust üle jõu käia ja see võib stseeni tempot aeglustada. Kui teie tegelane kavatseb pommi hajutada, ei kavatse nad peatuda räppides, millal nad viimati sõid või kuidas nad oma töökaaslastesse suhtuvad - neil pole selleks aega! Ärge alahinnake oma stseeni kiireloomulisust, sukeldudes sügavalt oma tegelase teadvusse.

Andke jällegi stseeni maandamiseks piisavalt palju üksikasju.

9. Püüdke mitte alustada vestlust liiga vara, enne kui midagi olulist on öeldud

Alice istus diivanil ja ootas, et abikaasa Joe töölt koju jõuaks. Ta oli juba oma pliiatsiseelikust ja ülikonnast välja vahetatud pidžaamadeks ja tal oli käes teine ​​klaas chardonnay. Ta lasi Joe meiliaadressil kohvilauale ilmuda koos ümbrikuga, mis pidi sisaldama lahti rebitud jõulupreemiat. Ta oli seda jõulupreemiat juba mitu kuud oodanud. Nad olid plaaninud selle ehitust alustada kohe, kui tšekk laekus - olgugi et talve keskpaik. Hinnad olid madalad ja saadavus kõrge. See tundus olevat hea plaan. Kuni ta tegelikult tšekki nägi. Ta kuulis, kuidas uks avanes. "Kuule," hüüdis Joe fuajeest. "Hei, kullake," ütles Alice. Ta lõpetas oma veini. "Kuidas läheb?" Küsis Joe nurga tagant ilmudes. "Töö oli hea?" “See oli okei. Kuidas su päev oli?" “Sama. Pole palju teatada. ” "See on hea. Vau. Vaadake meid oma täiskasvanud töökohtadega. ” "Jah," ütles Alice. Joe lohistas oma jope üle diivani seljatoe, midagi, mida Alice alati vihkas, ja istus temast vastas. "Lihtsalt ütle mulle. Mis viga? Ma näen, et miski häirib teid. ” Alice muheles närviliselt. "Midagi pole valesti." Joe tõstis kulmu. "See on lihtsalt - kui kaua te olete teada saanud?" Küsis Alice, viies ümbriku poole. “Jõulupreemia.” Tema abikaasa ohkas. "Kaks kuud. Võta või jäta."

Kui pinge algab, alustage dialoogi. Lõika välja tarbetud tervitused, väike jutt ja täitematerjal, kui teie tegelased valmistuvad teie stseeni lihaks. Lihtsalt jälitama!

Alice istus diivanil ja ootas, millal Joe töölt koju jõuab. Ta lasi tema kirjad kohvilauale välja ajada. Ta oli seda jõulupreemiat juba mitu kuud oodanud. Nad olid plaaninud selle ehitust alustada kohe, kui tšekk laekus - olgugi et talve keskpaik. Ta kuulis, kuidas uks avanes. "Töö oli hea?" Küsis Joe nurga tagant ilmudes. "Jah," ütles Alice. Joe lohistas oma jope üle diivani seljatoe, midagi, mida Alice alati vihkas, ja istus temast vastas. "Lihtsalt ütle mulle. Mis viga? Ma näen, et miski häirib teid. ” Alice muheles närviliselt. "Midagi pole valesti." Joe tõstis kulmu. "See on lihtsalt - kui kaua te olete teada saanud?" Küsis Alice, viites rebenenud ümbriku poole. “Jõulupreemia.” Tema abikaasa ohkas. "Kaks kuud. Võta või jäta."

10. Ärge lõpetage vestlust liiga hilja, kui stseen on juba läbi

Mida mitte teha:

Alice oli nutnud tunni pärast. Nii temal kui Joe'l oli mõlemal mitu kruusid teed, mis istusid pesemata ikkagi köögilaual nende vahel. "Nii et sa ütled, et tead, et sa ei saanud kaks kuud jõulupreemiat?" Joe ohkas, ajades käe läbi juuste. "Jah, see on see, mida ma olen teile üritanud öelda, aga ..." "Kuid see pole oluline, sest meil on ikkagi piisavalt raha ujula sissemakse jaoks." "Ma luban, et meil on see bassein õigeks ajaks suveks." Alice vaatas aknast välja nende tagaaeda, kus praegu polnud basseini. "Kui meil veab," ütles naine ja jahutas oma härmas sõnu nõelaga külma teed. "Arvan, et sellega saab kõik korda." “Ma ei usu, et see nii läheb. Ma tõesti, väga tahtsin seda basseini. Nüüd. ” “On talve keskpaik. Pealegi saame ikka ujula. ” “Järelmaksuga!” ta nuttis. “Aga ärge unustage! Saame selle kuu juustu tellimuse ka! ” Joe pakkus lootusrikkalt põnevat häält, kui ta käe poole jõudis. Alice urises ja tõmbus vastikult minema. "Kui ma kuulen veel kord kuu juustu tellimisest, siis ma teen -?" "Mida?" “Mitte midagi. Ma lähen magama." Ta kogus oma kruusid kokku ja viskas ükshaaval kraanikaussi teed. "Ma pesen neid hommikul," ütles ta kibedalt. Joe sai ainult vaadata, kuidas ta mööda saali jalutab. Ta arvas, et kuulis ta trepist üles ronides tema hinge all mürtsatust "Kuu juust".

Üldiselt proovige vestlust alustada ja lõpetada võimalikult lähedal nii lähedal kui võimalik. Selle põhjuseks on tungiv tung oma kirjutamisse. Lisaks takistab see teid kirjutamast lõputult oma stseeni järelduste poole.

Lõpetage stseen, kui pinge on möödas. Kui leiate, et arutate mõnd argumenti või kordate ridu, destilleerige dialoog paariks kõige huvitavamaks reaks. Välja arvatud juhul, kui muidugi olete oma korduse osas väga teadlik ja muudate selle stseeni eripäraks - võib-olla kõlab tegelane sihilikult purustatud plaadina.

Te ei pea oma stseeni kummarduma. Pole vaja telefoni üles riputada ja hüvasti jätta. Kui soovite, võite selle lõpule viia.

Siin on muudetud versioon:

Alice oli nutnud tunni pärast. Nii temal kui Joe'l oli mõlemal mitu kruusid teed, mis istusid pesemata ikkagi köögilaual nende vahel. "Ma luban, et meil on see bassein õigeks ajaks suveks." Alice vaatas aknast välja nende tagaaeda, kus praegu polnud basseini. "Kui meil veab," ütles naine ja jahutas oma härmas sõnu nõelaga külma teed. “Aga ärge unustage! Saame selle kuu juustu tellimuse ka! ” Joe pakkus lootusrikkalt põnevat häält, kui ta käe poole jõudis. Alice urises ja tõmbus vastikult minema. Ta kogus oma kruusid kokku ja viskas ükshaaval kraanikaussi teed. "Ma pesen neid hommikul," ütles ta kibedalt. Joe sai ainult vaadata, kuidas ta mööda saali jalutab. Ta arvas, et kuulis ta trepist üles ronides tema hinge all mürtsatust "Kuu juust".

Foto autor: hannah grace saidil Unsplash

Võtke ära

Hea stseen on kõik tasakaalu leidmine. Proovite tasakaalustada dialoogi ja kirjelduste, tempo ning sündmuskoha pinge ja pakilisuse vahelist tasakaalu.

Otsustage, mida soovite oma stseeni tegema. Kas see paljastab lihtsalt vajalikku teavet tegelaste tagaloo kohta? Kas see kahandab pingelises olukorras kahte inimest üksteise vastu? Kas see edastab emotsionaalset hetke?

Kui olete otsustanud, milliseid olulisi osi soovite üle saada, kirjutage nende poole ja lõigake see, mis ei lisa teie jutu juurde midagi. Võtke olemasolev stseen ja proovige mõnda neist näpunäidetest ise! Võite tulemuste üle meeldivalt üllatunud olla!